Хлябът, за или против. Аз като средностатистически човек съм отгледана с хляб - винаги е присъствал на масата. Белият хляб, мисля, че не си струва да го обсъждаме. Черният купешки - дали е черен, дали е хляб изобщо? А дали е храна? Не е ясно - та да обощим хлабът от магазина без значение бял, черен, пембян е "нехрана". При мен нещата се делят на храна и нехрана.
Храната те храни. Нехраната те убива.
Хлябът може и да бъде храна. Истински хляб. Без мая. С квас.
Знаете ли как се прави хляб с квас?
Хлябът с квас е предшественик на хляба с мая - но поради привидната му сложност хората предпочитат да използват мая. Лошата новина обаче е, че маята убива доста голяма част от послезните нутриенти на зърното, както и ензимите. Истинският хляб е с квас - прави се така, както винаги се е правил, от време оно.... Квасеният хляб освен това е много по-беден на фитати, които са анти-нутриенти. Тоест вещества, които не ви позволяват да усвоите полезните нутриенти. Хлябът с мая се храносмила по-трудно, по-лесно се разваля и понякога е леко безвскусен. Мда, както почти всяка модернизация в областта на хранителното производсто маята колкото и да е услеснение, толкова е и безполезна и дори опасна за вас. Има много хора, които са алергични към мая.
Мен обаче ми се ядеше боб :) Бобец. А боб без хляб, не става някак си....
И се подготвих. За да направите хляб с квас ви трябва единствено търпение. Иначе не е кой знае колко трудно. Казват, че е хубаво да му говорите, и аз на моя му говорих. Практически ви трябват:
Mелачка за зърна (може и такава за кафе - аз си намерих една 30 годишна. Vintage. Но свърши идеална работа. Та значи - истинска машинка.
Ръж на зърна 750 гр
3 чаши вода
2 стъклени купи
Хубаво е да не купувате вече смелено брашно, защото зърнените храни се окисляват, и пак историята с фитатите.
Смилате 2 чаши брашно(2 чашо готов продукт, не зърно).
В едната купа смесвате 2 чаши брашно и 3 чави вода.
Покривате го с кухненска кърпа, връзвате го и го оставяте на стайна температура, но трябва да е на топло.
В продължение на 6 дни прехвърляте всеки ден в чистата купа и прибавяте по още една чаша брашно и още вода, така че сместа да е с течна консистенция. Брашното ще започне да фрементира.
Ето тук почвате да му говорите. Брашното става на балончета :)
След 7 дни ще се успокои.
Дотук добре. Направихме квас.
После ни трябва хляб.
1,5 кг брашно от лимец - пак прясно смелено (вид едра пшеница, богата е на желязо)
1,5 кг брашно от лимец - пак прясно смелено (вид едра пшеница, богата е на желязо)
морска сол на кристали - 2 сл
по желание орехи и розмарин (аз сложих)
Събота вечер скожих солта в купата с квас, и разбърках докато се разтвори, и след това започнах да прибавям брашно от лимец. Митко мели, аз бъркам. Тандем. И така 13 чаши брашно. Събота вечер, ние правим хляб. Иди че разбери, луда работа. Е началото се бърка лесно, но после - ела да видиш. После месиш- месенето е голяма работа. 15 минути. Заболя ме рамото. Тренирах. Накрая прибавих орехите и розмарина.
Оформих го на малки хлебчета, а тях оставих в намазана с масло тава. Лека нощ. Една нощ хлебчетата си почиват, а на сутринта да двойни.
После 1 час на 170 гр. И, добро утро, вече си имаме пресен, топъл, хрупкав хляб.
Закуска от топъл хляб от лимец, домашни масло и мед. И едно хубаво кафе.
После един кросфит и доброто старо чистене.
И после обещания боб с наденица.
Real food fo real people.